آشنایی با کی کی ناتس

مجموعه آجیل حاج مهدی خشکباری با یکصد و شصت سال سابقه (طبق برگه مالیاتی ۱۵۰ ساله) دارای چهار شعبه فروشگاهی و یک شرکت بسته بندی و تولید خشکبار  با نام کی کی بصورت تمام اتوماتیک در استان قزوین فعالیت میکند. این مجموعه تمام محصولات خود را طبق ضوابط استاندارد بهداشت تولید و عرضه میکند.

این مجموعه تواما جهت تولید ملی فعالیت نموده و مادام نظر فعالیت در راستای اشتغال زایی در حد خود میباشد. با توجه به این که فرهنگ هر شهر و مکانی در مصرف خشکبار متفاوت بود ولی در سالهای اخیر تقریبا تمام افراد پی برده اند که مصرف خشکبار چقدر مفید وتقریبا لازم هست و به این نتیجه رسیده اند که اجیل و خشکبار رو جز سبد کالای مصرفی خود قرار دهند ولی باید یادوری شوم که این فرهنگ باید اموزش داده شود که خشکبار حتما بصورت خام و یا اگر برشته میشود خشکبار بدون مواد افزودنی باشد ولی باتوجه به اینکه شغل اینجانب از نسل گذشته به من رسیده و با توجه به سابقه یکصد و شصت ساله که از فامیلی خود که خشگباری میباشد به ارث رسیده سعی و تلاش کرده ام کار پدر و اجدادی رو در حد توان ادامه داده و با امید به پرورگار بدونم انشالله به خوبی انجام بدهم.

 

بادام زمینی آستانه ریز

بادام زمینی آستانه از اواخر فروردین و در ریگزار های مرطوب کاشته می شود. مرغوب ترین نوع بادام زمینی است که به مرغوبیت زمین و نوع بذر از هر بوته بین 300 تا 600 گرم بادام به دست آمده و بعد از آن بادام زمینی دشت مغان از کیفیت خوبی برخوردار است.

وقتی بادام در مرحله اول خشک شد به دو روش پیله دار و بدون پیله نمکی می شود. روش اول پیله هایی که شکل ظاهری مناسبتری دارند را از پیله های نا مرغوب جداکرد و در دستگاه بزرگی مه گردان نام دارد می ریزند و با شن فراوان می چرخانند کار گردان این است که با چرخش مداوم بادام ها را برشته کرده و آماده نمکی کردن می کند وجود شن در دستگاه گردان به این دلیل است که بادام ها به طور مستقیم با بدنه فلزی و داغ گردان در تماس نبوده و به صورت غیر مستقیم برشته می شود چرا که حرارت مستقیم باعث کنده شدن پوسته بادام های بدون پیله شده و شکل ظاهری آن را نامرغوب می کند.

مرحله آخر فرآوری بادام زمینی نمکی کردن آن است که نمک و آرد را به نسبت سه به یک با کمی آب مخلوط کرده و با وسیله ای که از یک دست شاخه باریک درخت و به شکل جاروهای سنتی است.مخلوط آب و نمک را به صورت لایه لایه روی بادام های داغ می پاشیم تا با حرارت موجود در بادام ها خشک شود و بادام ها نمکی می شود.