آشنایی با کی کی ناتس

مجموعه آجیل حاج مهدی خشکباری با یکصد و شصت سال سابقه (طبق برگه مالیاتی ۱۵۰ ساله) دارای چهار شعبه فروشگاهی و یک شرکت بسته بندی و تولید خشکبار  با نام کی کی بصورت تمام اتوماتیک در استان قزوین فعالیت میکند. این مجموعه تمام محصولات خود را طبق ضوابط استاندارد بهداشت تولید و عرضه میکند.

این مجموعه تواما جهت تولید ملی فعالیت نموده و مادام نظر فعالیت در راستای اشتغال زایی در حد خود میباشد. با توجه به این که فرهنگ هر شهر و مکانی در مصرف خشکبار متفاوت بود ولی در سالهای اخیر تقریبا تمام افراد پی برده اند که مصرف خشکبار چقدر مفید وتقریبا لازم هست و به این نتیجه رسیده اند که اجیل و خشکبار رو جز سبد کالای مصرفی خود قرار دهند ولی باید یادوری شوم که این فرهنگ باید اموزش داده شود که خشکبار حتما بصورت خام و یا اگر برشته میشود خشکبار بدون مواد افزودنی باشد ولی باتوجه به اینکه شغل اینجانب از نسل گذشته به من رسیده و با توجه به سابقه یکصد و شصت ساله که از فامیلی خود که خشگباری میباشد به ارث رسیده سعی و تلاش کرده ام کار پدر و اجدادی رو در حد توان ادامه داده و با امید به پرورگار بدونم انشالله به خوبی انجام بدهم.

 

آجیل مشکل گشا
مشکل گشا یک رسم خیلی قدیمی  است که از زمان های خیلی دور توسط زرتشتیان معمولاً هنگام جشن ها تهیه و به عنوان نذر و هدیه میان دیگران پخش می شود. عده ای اعتقاد دارند که با خوردن این آجیل از چشم زخم و چشم به در آمان می مانند. ترکیبات آجیل فندوق – پسته – بادام – نخودچی – کشمش – توت خشک است در هنگام مخلوط کردن مغزها دعای سریع الاجابه خوانده شود و اغلب با استفاده از تور – روبان – گل خشک تزئین می گردد و در مراسم ملی و مذهبی بین افراد تقسیم می گردد.